i-feel
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

i-feel

feel free, think free, be free and respect the freedom of others...
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Panellinies kai Goneis

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
*Euaggelia*

*Euaggelia*


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2010
Τόπος : Chios

Panellinies kai Goneis Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Panellinies kai Goneis   Panellinies kai Goneis Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 2:38 pm

Geia sas kai kalos irtha sto forum sas!

(prota apo ola sygnomi gia ta greeklish)

Eimai 18 xronon kai fetos dino panellinies.Eimai arketa kali mathitria kai genika oi goneis mou den exoun kanena parapono apo emena se sxesi me to sxoleio.Alla ego exo apo aftous. Logo tis ypsilis mou bathmologias me piezoun na peraso se mia sxoli poy opos lene exei "kyros" (nomiki) kai sigouri apokatastasi, alla eno men bgazo afti tin bathmologia , ego tha ithela na perasou allou.To oneiro mou einai na gino nipiagogos mias kai agapao poly kai tin psyxologia alla kai ta paidakia. Alla de mporo distixos na peisw tous goneis mou se afti tin apofasi kai einai kathetoi se afto to thema, moy lene oti de tha bro douleia, oti eimai tyxeri pou bgazo toso ypsili bathmologia(les kai den diabazo kai to polemao moni mou alla einai thema tyxis..!!) kai oti theloun i kori tous na ginei spoudaia epistimonas. Ti na kano se afto to thema? Pos tha mporousa na tous miliso? Opote ksekiname tetoia koubenta panta kataligoume se fones. Niotho poly agxomeni kai piesmeni , kai exo kai tis panelladikes fetos kai afto me xeirotereuei mesa mou.Idi niotho merikous psyxosomatikous ponous apo to agxos mou.Einai ena dilima omos.Kariera h na kano afto pou agapao?Na efxaristiso tous goneis mou pou me megalosane se afto ton kosmo h na tous apagoitefso epeidi thelo na kano kati diaforetiko?

Sas efxaristo pou me diabasate Smile

Euaggelia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shirley
Admin



Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 24/12/2009

Panellinies kai Goneis Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panellinies kai Goneis   Panellinies kai Goneis Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 4:37 pm

Γειά!
Εξετάσεις ε?
Άγχος και για τους μαθητές αλλά και για τους γονείς. Είναι όντως μια σημαντική απόφαση το τι θέλεις να σπουδάσεις. Εσυ.

Καταρχήν να σου πω οτι κατανοώ το πρόβλημα σου. Δεν νιώθεις ευχαριστιμένη στο ενδεχόμενο να σπουδάσεις κάτι που δεν θέλεις μόνο και μόνο για να ευχαριστήσεις τους γονείς σου.
Αναρωτιέμαι...έαν με την ίδια ευκρίνεια που περίγραψες σε εμάς εδώ τους προβληματισμούς σου, το έκανες και με τον ίδιο τρόπο στους γονείς σου. Εννοώ, έχει σημασία μερικές φορές ο τρόπος που θα πούμε κάτι και όχι το ίδιο το θέμα.
Πρόσεξε με :
"Μα δεν θέλω να σπουδάσω νομική, δεν με ενδιαφέρει αυτή η σχολή θέλω να σπουδάσω κάτι άλλο, να σπουδάσεις εσύ νομική αν θές"

^^^
Ενώ χμ...πόσο πιο καλά ακούγεται το :

"Με ενδιαφέρει να συζητήσουμε γύρω απο την νομική και να ακούσω την γνώμη σας. Ενδιαφέρομαι για τα παιδαγωγικά όμως και θα ήθελα την βοήθεια σας για να τα καταφέρω να περάσω σε αυτή την σχολή"

Σε ποιά απο τις δύο προτάσεις θα ήσουνα διαθέσιμη να ξεκινήσεις συζήτηση με ηρεμία?

Με ποιον τρόπο έχεις προσπαθήσει δηλαδή να πείσεις τους γονείς σου σχετικά με το τι ειναι αυτό που σε ενδιαφέρει να σπουδάσεις?

Στο θέμα της δουλειάς τώρα, το οτι δεν θα βρείς δουλειά ως παιδαγωγός έχει τις ίδιες πιθανότητες με το να μην βρείς δουλειά ως νομικός.
Ζήτησε απο τους γονείς σου να σου εξηγήσουνε τους λόγους που πιστεύουνε πως δεν θα βρείς δουλειά. Εξήγησε τους πως είναι πολύ σημαντικό για σένα και πως βασίζεσαι αρκετά στην γνώμη τους μιας και όντως δεν θέλεις να σπουδάσεις κάτι στο οποίο αργότερα δεν θα βρείς δουλειά, όμως είμαι εξίσου σημαντικό για σένα να ψάξετε μαζί περισσότερες πληροφορίες γιατί ειναι κάτι που σε ενδιαφέρει να κάνεις.
Ρώτησε σε κάποιο πανεπιστήμιο τι μπορείς να κάνεις όταν αποφοιτήσεις απο μια σχολή παιδαγωγικών, τι επιλογές έχεις για αργότερα, ποια τα θέτικα, ποια τα αρνητικά και συζήτησε τα με ηρεμία με τους γονείς σου.
Εξήγησε τους πως για να γίνεις μια επιτυχημένη νομικός θα πρέπει να σου αρέσει η δουλειά σου, θα πρέπει να μπορείς να το υποστιρίξεις και πως όλοι μας δεν κάνουμε για όλα. Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά ενδιαφέροντα.
Μην είσαι αρνητική στο να ακούσεις την γνώμη τους σε αυτά που σου λένε και μην ψάχνεις αφορμή για να τους δίξεις πως έχουνε άδικο αλλά προσπάθησε να τους δίξεις πόσο σίγουρη είσαι εσύ για αυτό που θέλεις.

Είσαι πραγματικά τυχερή όπως σου λένε και οι γονείς σου (και φυσικά απο δική σου προσπάθεια) του οτι το άγχος σου έχει να κάνει στο ποιά σχολή θα ακολουθήσεις και στο όχι έαν θα μπείς σε κάποια σχολή όταν οι περισσότεροι μαθητές ενδιαφέροντε περισσότερο για το δέυτερο. Προσπάθησε όμως όλο αυτό το άγος για το ποιά σχολή θα ακολουθήσεις να μην επηρεάσει και τις επιδόεις σου στο σχολείο και στις εξετάσεις σου.
Αναφέρθηκες σε κάποιους ψυχοσωματικούς πόνους οι οποίοι συμβαίνουνε συχνά σε τέτοιες περιτπώσεις. Σε παιδιά δηλαδή που ξαφνικά πρέπει να πάρουνε αποφάσεις χωρίς να στεναχωρήσουνε τους γονείς τους.
Οι πόνοι σου αυτοί λειτουργούνε σαν συνεγιαρμός μέσα στο μυαλό σου για να σε απομακρύνουνε απο τις σκέψεις σου γύρω απο τους προβληματισμούς σου. Το όλο άγχος σου είναι γεγονός πως δεν ειναι ευχάριστο για σένα. Το ίδιο το μυαλό σου για να σε προφυλάξει σου δίνει μηνύματα ψέυτικου πόνου για να τραβήξει την προσοχή σου εκεί και όχι στο άλλο πρόβλημα σου που σε επηρεάζει.
Μήπως ήρθε καιρός να χαλαρώσεις λίγο?

Αρχικά αγαπητή μου (χεχ τι ωραία λέξη) έχεις ακόμα καιρό μέχρι τις πανελλήνιες. Συζήτησε με τους γονείς σου ήρεμα και ώραια για το τι πραγματικά σε ενδιαφέρει και αν οι συζητήσεις συνεχίζουνε να είναι σε ένταση εξήγησε τους πως όλο αυτό επηρεάζει την απόδοση σου και στο διάβασμα αλλα κυρίως την διάθεση σου.

Είναι πολύ σημαντικό να θέλουμε να κάνουμε τους γονείς μας χαρούμενους για όλα όσα μας έχουνε προσφέρει όμως μερικές φορές τα θέλω μας και θέλω τους ειναι διαφορετικά. Και είναι απο τις φορές που το θέλω σου έχει σημασία. Πρόκυται για σένα. Εσύ είσαι εσύ που θα ασχοληθεί με την νομική ή με τα παιδαγωγικά ή με την ψυχολογία. Οι γονείς σου σίγουρα θέλουνε το το καλύτερο για σένα άλλα έχουνε διαφορετικά κριτήρια. Δείξε τους πως μπορείς να τα καταφέρεις εξίσου καλά και μέσω των δικών σου επιλογών.
Των δικών σου στόχων.

Μίλησε τους για όλο αυτό το άγχος που νιώθεις ώς προς τον περιορισμό της επιλογής που σου έχουνε θέσει. Καταλαβαίνω πως δεν θέλεις να μαλώσετε όμως εάν τους μιλήσεις για το τι θέλεις ακριβώς, με αυτοπεποίθηση και σιγουριά το σίγουρο είναι οτι ακόμα και αν δεν συμφωνήσουνε μαζί σου θα έρθουνε πιο κοντά σου.


Έχεις δύναμη μέσα σου και θέλω να την βγάλεις και στις αποφάσεις σου. Το οτι έγραψες εδώ ειναι πολύ σημαντικό.

- Συζήτησε με τους γονείς σου ήρεμα όσο είπαμε.
- Διάβσαζε συστηματικά και μείνε συγκεντρωμένη στον στόχο σου ο οποίος ειναι να μπείς σε μια σχολή της επιλογής σου.
- Καλή διατροφή
- Γυμναστική για να σε βοηθάει να χαλαρώσεις.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://i-feel.forumgreek.com
*Euaggelia*

*Euaggelia*


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2010
Τόπος : Chios

Panellinies kai Goneis Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panellinies kai Goneis   Panellinies kai Goneis Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 4:30 am

efxaristo pou apantises prota apo ola.

pano kato ta idia pistevo kai ego ,alla me tin diafora oti den tous exo milisei pote irema alla panta pao sxedon thymomeni na tous po oti den thelo nomiki alla nipiagogoos.Isos telika na xreiazetai na kano dialogo mazi tous kai afto pou eipes, na tous akouso kai meta na me akousoun. tha to sizitiso mazi tous me tin proti efkairia. ax,makari na pane ola kala na mou fygei olo afto to agxos pou me pnigei!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LiLa2208




Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010

Panellinies kai Goneis Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panellinies kai Goneis   Panellinies kai Goneis Icon_minitimeΔευ Μάης 10, 2010 7:31 am

se katalavainw akrivws to idio provlima eixa ki egw perisi....Oi dikoi mou elegan na perasw astunomia ki egw i8ela nipiagwgos....mou elegan oti me tin astunomia 8a eixa sugoura lefta kai apokatastasi gia to mellon mou...kai anagastika na paw astunomia..enta3ei de lew kala einai pou exw apo ton prwto sxedon xrono ta dika mou lefta...alla pisteuw 8a itan poli kalutera an pigaina ekei pou i8ela egw...8a eixa kanei auto pou i8ela...alla eixan dikio gi'auto pou mou elegan...einai ontws kalutera...kai 8a exw tin anesi mou...WinkWink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shirley
Admin



Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 24/12/2009

Panellinies kai Goneis Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panellinies kai Goneis   Panellinies kai Goneis Icon_minitimeΚυρ Μάης 23, 2010 1:42 pm

Euaggelia pes mou ta nea sou, pws paei to diavasma ? Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://i-feel.forumgreek.com
Marialeni K.

Marialeni K.


Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα - Κηφισιά

Panellinies kai Goneis Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panellinies kai Goneis   Panellinies kai Goneis Icon_minitimeΣαβ Σεπ 04, 2010 9:43 am

(ωραία εικόνα έχεις για προφίλ Ευαγγελία!!)

Καλώς ήρθα και εγώ εδώ!

Καλή μου Ευαγγελία , να ξέρες πόσο σε καταλαβαίνω...


Αυτό το συγκεκριμένο θέμα μου τράβηξε την προσοχή και αυτό επειδή τυχαίνει να συμπάσχω μαζί σου παρόλο που ακόμα δεν δίνω πανελλήνιες. Δίνω σε έναν χρόνο και ήδη έχω τρομοκρατηθεί με την ιδέα του να μην στεναχωρήσω τους γονείς μου και περάσω κάπου που να αρέσει σε εμένα (παιδαγωγικό δημοτικής!!!) και όχι σε αυτό που αρέσει ειδικά στον μπαμπά μου (νομική) και αυτό επειδή μου λέει ότι με γνωριμίες θα με δικτυώσει κτλ.

είναι προβλήματα όλα αυτά...


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sky_wolf
Admin



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 24/12/2009
Τόπος : Hellas

Panellinies kai Goneis Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panellinies kai Goneis   Panellinies kai Goneis Icon_minitimeΣαβ Αυγ 06, 2011 7:38 am

Τελικά σαν γενικό συμπέρασμα βγαίνει ότι εμείς πρέπει να είμαστε αυτοί που ορίζουμε το μέλλον μας! Δυστηχώς δεν συμβαίνει αυτό πάντα μιας και οι άλλοι προσπαθούν να μας το αλλάξουν, έχοντας πάντα καλή πρόθεση βέβαια, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα το ίδιο καλό. Και αυτό επειδή βλέπουν με τα δικά τους μάτια, και όχι με τα δικά μας, οπότε δεν μπορούν να ξέρουν με σιγουριά τι είναι όντως το καλύτερο για εμάς. γονεις.. γονεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Panellinies kai Goneis
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
i-feel :: Σχέσεις :: Γονείς - Παιδιά - Οικογένεια-
Μετάβαση σε: